Varlık Fonu Nedir, Neden Kurulur?

Varlık Fonu Nedir, Neden Kurulur?

Ulusal Varlık Fonları, çeşitli finansal varlıklara yatırım yaparak gelir elde etmeyi hedefleyen, devlet yönetimi altında çalışan fonlardır. Bu fonun geliri genellikle bütçe fazlalarından oluşur. Geleceğe yatırım yapmak isteyen ülkeler bütçe fazlalarını Varlık Fonu’na aktararak hem denk bütçe oluşturmuş hem de gelecek nesiller için bir yatırım yapmış olurlar.

06 Şubat 2017

Bir ülke eğer bütçe fazlası veriyorsa bu fazlayı 4 şekilde değerlendirebilir:

- Harcamalarını artırır

- Mevcut vergi yükünü düşürür

- Borçlarını erken ödemeye tabi tutabilir

veya

- Bir varlık fonu kurarak bütçe fazlalarını buraya aktarır ve bu fonla ulusal ya da yabancı bazı finansal varlıkları satın alıp gelirlerini artırmaya çalışarak gelecek kuşaklara refahı aktarma yoluna gidebilir.

Bir varlık fonu kurulmasının genel olarak iki temel amacı vardır:

- Ülke ekonomisinin istikrarlı biçimde işlemesini sağlamak

- Gelecek kuşaklara refah aktarabilmek. 

Bu çerçeveden bakınca fonun varlıkları ve getirilerinin, karşılaşacağı risklerden yüksek olması gereklidir.

Geleceğe yatırım yapmak isteyen ülkeler bütçe fazlalarını Varlık Fonu’na aktararak hem denk bütçe oluşturmuş hem de gelecek nesiller için bir yatırım yapmış olurlar. Geçtiğimiz günlerde Bakanlar Kurulu Kararı'yla Ziraat Bankası, PTT, TÜRKSAT, BOTAŞ,  ETİ Maden, Çaykur, BİST Varlık Fonu'na devredildi.

Ülkemizde varlık fonu; Türkiye Varlık Fonu Yönetimi A.Ş. adı altında 50 milyon TL sermaye ile kurulmuştur. Başbakanlığa bağlı olarak çalışan şirketin sermayesi, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından konulmuştur. Şirketin yönetim kurulu en az 5 kişiden oluşur ve başkan ve üyeleriyle şirket genel müdürü Başbakan tarafından atanır. Bu anonim şirket özel hukuk hükümlerine tabidir.

Türkiye’de bu sistemin uygulanması için gereken bütçe fazlası yoktur. Gelişmiş ülkeler varlık fonlarını bütçe fazlasıyla oluşturmuştur. Türkiye bütçe açığı veren bir ülkedir. Ayrıca Türkiye’de Varlık Fonu'nun gelirleri yasada sıralanmış olduğu halde giderleri hakkında hiçbir açıklama yoktur. Bu da Sayıştay’ın denetiminin olmayacağını gösterir. Böyle bir fon bütçe açıklarını daha da artırabilir.

Yorumla
Üye İçerikleri Kullanım Rehberi'ni okudum ve kabul ediyorum.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama

Hangi Sigorta Teklifini Almak İstersin?

Gelirlerini Artıracabilecek, Giderlerini Düşürebilecek Mikro İş Fırsatları Pazaryeri'nde

Kategori seçmek için tıklayın
E-Bülten
E-bültene kayıt olarak ParaBilir duyuru ve gelişmelerinden haberdar olabilirsin.